Prężnie obecnie rozwija się podologia, jest to dziedzina zajmujące się ogólnie stopami i stawem skokowym i wszystkim co jest z nimi związane. Podologia wykonuje pielęgnację stóp, korekcję i leczenie. Wypełniają oni niszę pomiędzy medycyną a kosmetologią tego obszaru ciała.

Podologia specjalizuje się w kończynach dolnych. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie powstawaniu chorób stopy, a w sytuacji gdy już dochodzi do schorzenia ich aktywnego leczenia. Podolog jest partnerem dla lekarzy różnych specjalności z którymi musi aktywnie współpracować aby kuracje lecznicze były skuteczne i kończyły się skutecznym leczeniem.

Podolog musi być fachowym doradcą który udzieli wielu wskazówek na temat stopy pacjentowi związanych z pielęgnacją skóry i paznokci, profilaktyki, korekcji i prawidłowej ochrony zmian ortopedycznych czy poprawy stanu mięśni stóp (gimnastyki). Jego fachowa wiedza umożliwia rozpoznanie wielu zagrożeń jeszcze przed ich powstaniem i ewentualnie skierowanie do innego specjalisty.

Podolodzy rozpoznają problemy stóp i samodzielnie lub po konsultacji z lekarzem wprowadzają metodę leczenia. Dlatego na taką konsultację i badaniu podologicznemu powinien poddać się każdy – bez względu na wiek. Warto to zrobić aby cieszyć się zdrową stopą przez długi czas i jej dobra kondycją. Gabinet podologiczny to jedno z niewielu miejsc, w którym można uzyskać profesjonalną pomoc z zakresu prawidłowego (zdrowego) skracania paznokci, problemów paznokci np. grzybicy, wkręcania/wrastania płytek paznokciowych, protetyki paznokcia oraz usuwania modzeli, odcisków lub brodawek.

Ważne jest że nowoczesne gabinety używają wielu specjalistycznych urządzeń i przestrzegają higieny i sterylizacji. Często można spotkać u nich już urządzenia laserowe i to z najwyższej półki jak np. laser Lunula firmy Erchonia. Jest to doskonały laser do leczenia grzybicy paznokci, odznaczający się bardzo wysoką skutecznością i jakości zabiegu, bez efektów ubocznych.

Zainteresowanie podologią jest ogromne. Przyczyniają się do tego głównie choroby związane z rozwojem cywilizacji jak cukrzyca, otyłość które wpływają na kondycję stopy i układ krwionośny. Kobiety niestety często same sobie robią krzywkę i okaleczają swoje stopy noszą piękne ale niewygodne obuwie, chodzi tutaj głównie o szpilki, prowadzi to do rozwoju haluksów których już i podolog nie może usunąć ponieważ jest wymagana poważna interwencja chirurgiczna. Niewłaściwe obuwie u każdego może prowadzić do płaskostopia i obowiązkowych odcisków. Wielu dolegliwości można unikną podnosząc świadomość pacjenta, niestety ale to może zabrać pracę wielu podologom. Jednak nawet w takim wypadku ilość pacjentów nie będzie maleć ponieważ w zachodnich krajach gdzie jest większa świadomość ludzi co do swojego ciała zwiększa się jednocześnie długość życia i czas jakim stopy są poddawane negatywnym obciążeniom. Dlatego podologia jest dziedziną której nigdy nie zabraknie pacjentów.